Diversiteetti ja sukupuolten välinen tasa-arvo ovat edellytys kilpailukyvyn parantamiselle
Tänään on kansainvälinen naistenpäivä. NCC haluaa parantaa kilpailukykyään ja rakentaa osallistavampaa yhteiskuntaa ja tässä työssä sukupuolten välinen tasa-arvo ja diversiteetti ovat avainasemassa. Jos osakkeenomistajat hyväksyvät annetun ehdotuksen huhtikuussa pidettävässä yhtiökokouksessa, viisi kahdeksasta hallituksen jäsenestä on naisia.
Vuonna 2017, keskimäärin neljä kymmenestä johtoryhmän jäsenestä NCC:llä oli naisia. Kuitenkin koko yrityksessä suuri enemmistö on edelleen miehiä (87 %).
NCC:llä ollaan saavutettu hyvä tilanne tasa-arvoasioissa ylimmän johdon tasolla, mutta meillä on vielä pitkä matka diversiteetti- ja tasa-arvotavoitteiden saavuttamiseksi koko yrityksessä.Christina Lindbäck
"Kilpailukyvyn parantamisen kannalta ne ovat avainasemassa, jonka vuoksi meillä onkin käynnissä useita eri kehityshankkeita,” sanoo NCC-konsernin kestävän kehityksen johtaja Christina Lindbäck.
Suomessa tavoittelemme naisten osuuden lisääntymistä erityisesti linjajohdon ja tuotannon esimiestehtävissä. Naisten uran tukemiseksi olemme mm. käynnistäneet naisten oman verkoston ja järjestäneet NCC:llä työskentelevien naisten ja opiskelijanaisten yhteisen uraillan tavoitteena kokemusten vaihto puolin ja toisin.
”Suomessa koko NCC:n henkilöstöstä on 82 % miehiä. Tilanne on siis parempi kuin koko konsernissa, mutta meilläkin on vielä pitkä matka tavoitetilaan”, kommentoi henkilöstöjohtaja Riikka Ikonen.