Lehdistötiedotteet
NCC toteutti Helsingin NMKY:lle urheiluareenan Pakilaan
NCC:n Helsingin NMKY:lle kokonaisvastuu-urakkana toteuttama Namika Areena on valmistunut. NMKY on vastaanottanut uudet tilat, jotka luovat hienot puitteet sekä koripallon että muiden lajien pelaamiselle. Ensimmäiset pelit pelataan tänään!
NCC:n We Land -toimistotalon kierrätetty kuparijulkisivu loistaa jo Ruoholahdessa – Talo edustaa kunnianhimoista vastuullisuusajattelua rakennusalalla
Rakenteilla oleva ja juuri harjakorkeuden saavuttanut We Land -toimistotalo on NCC:n kunnianhimoisin kehittämishanke vastuullisuuden näkökulmasta. Siitä näkyvin osa on rakennuksen persoonallinen julkisivu, joka on kierrätettyä ja uudelleen kierrätettävää kuparia.
NCC:n tutkimus: viisi trendiä muokkaa työtä tulevaisuudessa
NCC:n teettämän tutkimuksen mukaan asiantuntijatyötä tekevien työelämä on muuttunut pysyvästi. Suurimmat muutokset liittyvät työntekijöiden vallan kasvuun, arvojen korostumiseen työpaikkaa valitessa sekä hybridityön yleistymiseen. Kollegat ovat tärkein syy mennä toimistolle, kun taas etätöihin jäädään ajan säästämiseksi.
NCC rakentaa Suikkilan koulun ja päiväkodin Turkuun
NCC on allekirjoittanut sopimuksen Turun kaupungin kanssa Suikkilan koulun ja päiväkodin rakentamisesta. Kaksivaiheisen yhteistoimintaurakan arvo on noin 19 MEUR ja se kirjataan NCC:n kolmannen kvartaalin tilauskantaan.
NCC:n toteuttama Fredriksbergin korttelikokonaisuus Vallilassa on nyt kokonaan valmis
Helsingissä Vallilassa sijaitsevalle Konepajan alueelle on valmistunut viimeinen Fredriksberg-toimitilakokonaisuuden rakennus. Neljä valmista rakennusta muodostavat nyt korttelikokonaisuuden, jonka myötä alueelle on tullut uusia yrityksiä, palveluja ja runsaasti elämää. Fredriksbergin lopullinen valmistuminen huipentui alueen hengen mukaisesti yli 300 hengen korttelijuhlaan.