Työmaatiedote 51/2024

Hotellihuoneiden purkutyöt ovat valmistuneet ja muut rakennustyöt täydessä vauhdissa

Hotellihuoneiden purkutyöt ovat valmistuneet ja purkutyöt jatkuvat yleisissä tiloissa sekä kellarissa. Ravintolan ja toimistosiiven aulan väliseen seinään puhkaistaan kulkuaukko mahdollistaen hankkeen valmistuttua käynnin aulasta suoraan kahvilaan. Töiden ajaksi rakennetaan aulatilan puolelle suojaseinä.

Uusia hotellihuoneita rakennetaan jo täyttä vauhtia ja hankkeen ensimmäiset huoneet kahdeksannessa kerroksessa valmistuvat tahtiaikataulun mukaisesti tammikuun aikana. Hotellin käytävämalli rakennetaan kahdeksanteen kerrokseen tammikuussa.

Vesikatolta on imuroitu singeli pois ja asennettu työnaikaiset turvavaljaiden kiinnityspaikat. Julkisivulta irrotetaan lasielementtejä ja terassipihoilta betonilaattoja. Graniittijulkisivun saumausta uusitaan. Vesikatolla ja julkisivuilla työt alkavat täydellä teholla keväällä, kun säät sallivat.

Seinät ja kattopinnat maalattu 7.kerroksessa. Seuraavaksi vuorossa parkettiasennus.  

Käynnissä olevia tahtituotannon työvaiheita:

8.krs: Kylpyhuoneiden kalustus ja varustaminen

7.krs: Parketin asennus, maalaus

6.krs: Kylpyhuoneiden laatoitus- ja saumaustyöt, maalaus, parkettityöt

5.krs: Kylpyhuoneiden vedeneristys- ja laatoitustyöt, maalauksen pohjatyöt

4.krs: Palokatkot, vedeneristyksen pohjatyöt, kipsilevypintojen paikkaukset

3– 2.krs: Kylpyhuoneiden avaukset ja tahtituotannon mahdollistavat valmistelutyöt

Toimisto-osan IV-koneiden uusimiset on käynnissä, työt valmistuvat tammikuun aikana.

Työmaa on kiinni viikon 52.

Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta 2025!

NCC:n työmaatoimihenkilöstö