Hyvää joulua – vuoden viimeinen työmaatiedote
Pian hiljennymme hetkeksi joulun viettoon. Ratamestarinkadun työmaalla ei pidetä ylimääräisiä vapaita, vaan työt jatkuvat normaalisti välipäivinä. Vain äänekästä melua aiheuttava torninosturin perustuksen purkutyö päätettiin aloittaa vasta vuodenvaihteen jälkeen.
Alkuviikolla saatiin torninosturi purettua turvallisesti. Nyt voidaan jatkaa rakennustelineiden purkua, julkisivuelementtien asennusta ja piha-alueen rakentamista. Sisätiloissa maalataan, suljetaan alakattoja, asennetaan listoja ja ikkunapenkkejä paikoilleen sekä tehdään sähkötöitä. Myös tilojen pölyttömyyssiivousta jatketaan.
Työmaalta ei siis ole mitään uutta kerrottavaa. Tässä sen sijaan pieni katsaus, mitä työmaan NCC:läiset joulun aikaan aikovat tehdä.
Sisäpuolen aluevastaava Aleksi viettää joulun Porvoossa. Perinteeseen kuuluu haudoilla käynti, saunominen ja hyvä, äidin tekemä
jouluruoka. Aleksi odottaa, että joulun pyhinä pääsisi myös hiihtämään.
Sisämestari Mirko matkaa jouluksi kotiseudulleen Saloon, jossa odottavat äidin tekemät jouluherkut. Tänä vuonna Mirkon jouluun kuuluu myös saunominen ja pulahdus avantoon Mathildedalin ruukkimiljöössä.
Ulkopuolen aluevastaava Elias aikoo jouluna saunoa ja syödä hyvin perhepiirissä; ensin Espoon Lintuvaarassa ja sitten Helsingin Tapanilassa. Mukana joulun vietossa ovat perheen koira ja kaksi kissaa. Eläinrakkaaseen perheeseen kuuluu myös kaksi hevosta, joita muistetaan omilla jouluherkuilla.
Pihamestari Janne viettää joulua perheensä kanssa Espoon Niipperissä. Janne odottaa joululta hyvää ruokaa ja leppoista oleskelua lasten kanssa. Perheen traditioihin kuuluu jouluaaton hartaus Espoon vanhassa kirkossa.
Työmaainssi Niko nauttii joulusta Hämeenlinnassa perheen kesken. Niko paistaa kinkun ja tekee perunalaatikon sekä valmistaa ahvenanmaalaisen rosollin mummun reseptin mukaan. Joulun riemusta Nikon perheessä pitävät huolta pienet kaksostytöt. Tytöt ovat varmasti mielissään, kun isän vapaat jatkuvat vuoden vaihteen yli.
Tate-asiantuntija Samulin juhlapyhät kuluvat Helsingissä. Hyvää jouluruokaa on tarjolla vanhempien luona, ja veli on hankkinut täksi jouluksi takapihalleen jacuzzin, jota Samuli haaveilee pääsevänsä testaamaan.
Työmaa-assari Taina käy aattona haudoilla ja viettää jouluaaton kotona Helsingin Tapaninvainiossa. Traditioksi on muodostunut sukulaisten yhteiset joulupäivän kahvit Mosassa, isoisän vuonna 1936 rakentamassa talossa. Taina lomailee välipäivät ja aikoo nauttia ulkoilusta ja unohtaa hetkeksi työasiat.
Vastaava mestari Tuomaksen perhe viettää joulua perheineen Nurmijärvellä. Joulusaunan lämmitys ja kalaruokien valmistaminen ovat Tuomaksen vastuulla. Jouluaaton traditioihin kuuluu myös perheen joulukävely. Tuomas saa vetää hieman henkeä ja viettää lasten kanssa lomaa joulun ja uuden vuoden väliset päivät. Aleksi Ropponen toimii työmaan vastaavana työnjohtajana viikolla 52.
Tuomas ja koko työmaan porukka toivottaa kaikille rahallista joulua ja hyvää alkavaa vuotta 2023.